Witam Cię bardzo serdecznie na moim blogu.

Od niedawna zacząłem odwiedzać bibliotekę, w której mogę znaleźć coś dla siebie. Dzisiaj będę chciał podzielić się z wami wrażeniami i bardzo ciekawym tematem jakim jest stres. Co to w ogóle jest stres, jakie są jego objawy. Większość ludzi uważa, że jest to coś , co po prostu powstaje i tyle. Wielu naukowców wskazuje, że stres to reakcja obronna, że są różne jego rodzaje. Czym w ogóle jest stres i czy masz te objawy właśnie opisze w tym krótki wpisie. Wiedza pochodzi z książki Ed Boenisch ” Twój stes ” i przez najbliższy czas będziemy zajmować się tą tematyką, która wydaje się na prawdę ciekawe i mało kto o tym mówi. 

Stresująca sytuacja nazywana inaczej stresorami. Według mnie to słowo jest zupełnie niezrozumiałe. Stresuje mnie to, co pojawia się w moim życiu. Czy to moja wina, że to się pojawia, że coś mnie stresuje? Przyjrzyjmy się bardziej definicji stresu, która została opisana w tej książce. Na pewno się z tym zgodzicie. „Stres to naturalna reakcja człowieka na realną lub wyobrażalną sytuację „. Czyli może na zestresować coś, co ma miejsce w tym momencie lub coś co sobie wyobrazimy. Dajmy na to egzamin na prawo jazdy. Coś co jest zmorą wszystkich kursantów. Samo wejście powoduje w nas taki jakiś dziwny stres. Samo to miejsce wydaje się tak dziwne, jakbyśmy wchodzili w pomieszczenie, gdzie ktoś go tam zaprogramował, a my wchodząc w tą przestrzeń mamy to w sobie. Dziwne co nie ? Czy tak na prawdę się dzieję, że stres jest uzależniony od środowiska, w którym przebywamy? 

Wyróżniamy dwa rodzaje stresu. Ten, który nam dodaje motywacji, o którym mówi się bardzo często, że bez niego nasze niektóre działania mogłyby wyglądać mniej energicznie. Wyróżniamy też stres negatywny, który ciągnie nas w dół i nie pozwala działać, ogranicza nasze działanie. Tak na marginesie mówiąc wszędzie są jakieś dualizmy. Wszystko ma jakieś swoje plusy i minusy. Nie ma czegoś takiego, co by nie miało samych plusów albo samych minusów. Jeśli widzimy w czymś same plusy to zazwyczaj nie zauważamy minusów i na odwrót. Ciekawe co nie? 

Jak jest więc z tym stresem? Będąc w ośrodku, gdzie zdaje się egzamin jestem zestresowany, a gdy z niego wyjdę to wszystko tak jakby nagle mija. Można by wnioskować, że wszystko zależy od środowiska, w którym się znajdujemy. Ba. Środowisko ma na nas wpływ tylko w 10 procentach. To bardzo mało. A więc jeśli nie od środowiska to od czego zależy to, że jesteśmy zestresowani czy też nie ? 

Pytanie jest proste, a i odpowiedź nie budzi żadnych wątpliwości. Czytaliście kiedyś taki cytat, że ograniczenia istnieją jedynie w nas? Skąd on się wziął? Czy to prawda? Oczywiście, że prawda. Ograniczenia istnieją w nas. Kiedyś ktoś nawet powiedział, że człowiek jest w stanie zrobić takie rzeczy, na ile mu marzenia pozwolą. Człowiek nie jest w stanie zrobić czegoś, co nie jest w granicach jego marzeń. Skoro o tym marzy, to znaczy, że ma już plan jak to zrobić. Wystarczy siebie o to zapytać. 

Wróćmy do definicji stresu i na tej podstawie odpowiem wam na pytanie. Stres to naturalna reakcja na realną lub wyobrażalną sytuację. Więc na to czy czujemy stres czy nie mamy wpływ tylko i wyłącznie my sami. Mało tego. Główną rolę odgrywają tutaj nasze myśli, przekonania, podejście. To my decydujemy czy w danym momencie czujemy stres czy też poprzez naszą ocenę danej sytuacji. Dajmy na to jedną sytuację, w której dwie różne osoby inaczej patrzą na nią. Jedna ze stron robi to pierwszy raz i czuje ogromny stres, druga też robi to pierwszy raz ale inaczej na to patrzy i nie czuje jakiegoś negatywnego stresu. Obie te osoby mogą czuć stres, jedna osoba pozytywny, druga negatywny choć sytuacja jest taka sama. 

Wszystko zależy od tego jak my to oceniamy i jak sobie to wyobrażamy bo według definicji jest to naturalna reakcja na wyobrażalną sytuację więc równie dobrze możemy sobie wyobrazić rozwój wydarzeń i na samą tą myśl czuć ten sam stres, jakby to się działo na prawdę. To bardzo ciekawe odkrycie, którego dokonałem bo wcześniej myślałem, że to sytuacja ma wpływ na to, że jesteśmy zestresowani. Jednak to tylko 10 % zależy od sytuacji, 90 % to nasz sposób postrzegania. 

O sposobach radzenia sobie ze stresem będzie w dalszych wpisach ale ważna rada, którą mogę dać już teraz. Sposób patrzenia na różne rzeczy daje nam krok do przodu. Ten pozytywny sposób patrzenia. Podejście w stylu ” wierzę w siebie „. Aby poradzić sobie ze stresem wystarczy w takim razie zmienić nasz sposób patrzenia na daną sytuację. Bingo normalnie ! 

Skoro już wiemy co to jest ten stres i od czego on zależy to skupmy się na jego objawach. Nie wiedziałem do końca czy podać to w liście czy napisać jednym ciągiem ale taki podstawowymi objawami stresu są :

- Wrażliwość głosu, potliwość, suchość w gardle, uginające się kolana, zaciśnięte gardło, zawroty głowy, napięty kark i ramiona, skurcze żołądka, mdłości, rozszerzone źrenice

Fizyczne objawy stresu czyli można to nazwać biologicznymi. Dlaczego skoro stres występuje w naszym mózgu to czujemy go fizycznie? I w jakiej kolejności to jest? Czy w pierwszej kolejności czujemy to w mózgu, potem ciałem czy na odwrót. Otóż okazuje się, że wszystko zaczyna się w naszych myślach, a reakcje ciała to tylko nasz system obronny. Taka ciekawostka, która może was zaskoczyć. Różne choroby mogą występować, są spowodowane tym, że projektujemy je naszymi myślami. Ciekawe ? Opowiem o tym potem. 

Psychiczne symptomy stresu. Piszę to dlatego żebyście byli świadomi, co może to wyrządzać i jak to jest groźne, i żeby to łatwo rozpoznać : 

- Apatia, tłumienie uczuć, zamykanie się w sobie, zapominanie, lęk, napięcie emocjonalne, koszmary senne, nerwowy uśmiech, poczucie niezadowolenia, drażliwość, słaba koncentracja, skłonność do płaczu, tendencja do łatwego przerażenia

I na końcu wymienię choroby, które mogą być spowodowane stresem. Gdy tak na to patrzę to można dojść do wniosku, że większość chorób jest przez to wywołanych. I że choroby mogą się pojawiać przez to, że zaprojektowaliśmy je w naszej głowie? Normalnie wow dlatego będę to dalej sprawdzał czy tak na prawdę jest i wam o tym opowiadał bo jest to na prawdę ciekawe:

- rak, wylewy krwi, zawał serca, mdłości, wrzody żołądka, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia trawienia, spastyczne jelito, gastritis, biegunka, nadmierne pocenie się, reumatyzm, bezsenność, częste oddawanie moczu, wysypki, cukrzyca, alergie, omdlenia, astma, jąkanie się, ból pleców, przeziębienia i grypy, zmęczenie

Na koniec chciałbym dodać takie małe podsumowanie. Stres jest to sposób oceny danej sytuacji lub tej, którą sobie wyobrazimy. Możemy ją ocenić w sposób negatywny, wtedy pojawia się stres ograniczający. Możemy też ocenić ją pozytywnie i z wielkim podnieceniem podejść do tej sprawy. Wtedy czujemy tak zwany stres, który nas motywuje. Stres zależy od naszej oceny sytuacji, więc w 90 % my mamy wpływ na niego naszymi myślami. Poprzez myśli możemy programować i wywoływać różne nasze choroby. Na przykład mówiąc, że jestem zmęczony nie wydaje mi się żebym był pełen sił. Chodzi tu o takie mentalne poczucie. Czujesz i mówisz o tym jednocześnie. Za pomocą myśli możesz też nagle czuć się dobrze, wystarczy, że spróbujesz tak się poczuć. To ciekawe. 

W następnym wpisie będziemy dalej kontynuowali temat stresu, bo uważam, że jest trudny temat, który trzeba poruszać. Dojdziemy do momentu, w którym opowiem wam o sposobach radzenia sobie ze stresem, jak i przyczynach występowania go w pracy, szkole, w domu, w samotności. Rozpatrzymy te sytuacje. Także jeśli chcesz iść ze mną w tym temacie to zapraszam już w poniedziałek. Pozdrawiam.