Cześć. Witajcie.

Kultura polska. Ciągle bogata w ważne dla nas święta. Niektóre z nich budzą wiele kontrowersji, łączą się w niewiadomy sposób. Zazwyczaj mamy połączenie święta kościelnego ze świętem pogańskim lub innym. Dając na przykład Nowy rok. Niby zaczyna się nowa era w kalendarzu ale tak na prawdę 1 stycznia obchodzimy święto maryjne w kościele katolickim. 

Jeśli chodzi o 1 listopada to tego dnia obchodzimy dwa święta. I właściwie jak mówić o święcie zmarłych to mamy tutaj parę ciekawostek. Otóż jesteśmy przyzwyczajeni że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. W kościele odbywają się różne msze święte, a wierni chodzą na groby zapalać znicze. Jest to część wyznawania pamięci ku czci zmarłym. Jest to najwspanialszy znak, że jednak o nich pamiętamy. W kościele obchodzi się oprócz święta zmarłych jeszcze jedno święto. Mianowicie jest to 2 listopada, a więc święto wszystkich świętych. I tutaj nie tylko zmarli obchodzą swoje tak jakby urodziny ale też i wszyscy ci, którzy są święci. Święty to taki ktoś, kto pomimo porażki w dość szybkim czasie przyznaje się do swojego błędu, przeprasza za niego, żałuje i szybko podnosi się i idzie dalej. Takie słowa dzisiaj usłyszałem w telewizji. Być może coś w tym jest. Jednak 2 listopada nie jest już dniem wolnym od pracy, jest to normalny dzień, zwykły najzwyklejszy, po za Mszą świętą w kościele, która ma odpowiednią nazwę. 

1 listopada to także dzień święta pogańskiego jakim jest Halloween czyli święto duchów. Wówczas ludzie przebierają się za istoty straszniejsze niż zwykle i bawią się do rana. Symbolem tego święta jest ogromna Dynia, z której wnętrza robi się maski na bal. Oprócz mody przebierania się za duchy istnieje też zwyczaj straszenia innych swoim strasznym przebraniem. Nie każdemu ten pomysł się spodobał. Wiadomo. Święto wszystkich zmarłych ma swoją postać i nastrój. Smutny i żałobny oddający część. Z drugiej zaś strony mamy pogański zwyczaj zabawy i straszenia ludzi. Nie dziwię się zatem, że nie jest to zbyt popularne święto dla niektórych, zaś dla innych wręcz przeciwnie, jest to okazja do pokazywania swojej kreatywności. 

Ze święta Halloween korzystają też dzieci. Przebierają się one za zjawy i chodzą po domach. Zazwyczaj chodzą z koszyczkiem na słodycze i talią kart z zagadką. Wchodząc do jakiego mieszkania, o ile małe dziecko zostanie przyjęte, jest odmawiana regułka lub wierszyk. Mieszkaniec ma do wyboru. Dać cukierka lub jakąś słodycz albo dziecko zrobi domownikowi psikus ( w tym wypadku jest to zagadka). 

Święto jak święto, zwyczaj jak zwyczaj ale moim zdaniem podziwiam dzieci za kreatywność. Akurat wczoraj zdarzyło mi się zagościć w domu stworka przebranego za ducha, który już od wejścia wołał : cukierek albo psikus. Oczywiście bojąc się złego, straszliwego ducha postanowiłem zajrzeć do spiżarni i wyciągnąć ostatnią siatkę cukierków jaką posiadałem. Przecież taki duch oblany krwią mógłby narobić niezłego bałaganu w domu. Mówiąc poważnie podziwiałem go za przebranie i sam pomysł. Niezła też była zabawa. Według mnie coraz mniej dzieci kusi się na takie podejścia i jest to bardziej wypierane przez telefony i gry komputerowe, co tylko potęguje w dzieciach świadomość siedzenia na czterech literach i lenistwa. 

Kościelne święto również ma swój bal. Podobno trzeba się cieszyć, że zmarli są zmarłymi bo przecież są oni w niebie. Są organizowane w salkach kościelnych różnego rodzaju bale, gdzie dzieci przebierają się za postać jakiegoś tam świętego. Mamy i Tatowie przynoszą słodkości na poczęstunek, aby zabawa była jeszcze weselsza. Zabawa również może trwać do rana. 

Jak widzimy Listopad rozpoczyna szereg imprez związanych z zabawą. I niech ci, co narzekają na zimno wiedzą, że zabawy są po to, by się rozgrzać. I pewnie dlatego w małych odstępach czasu i to zwłaszcza zimą jest tyle zabaw. 1 listopad inauguruję tę serię. Każdy może wybrać coś dla siebie tego dnia i spędzić ten dzień rodzinnie, ponieważ wtedy wszystkie sklepy i galerie są nieczynne. No jedynie niektóre ” chore ” restauracje są otwarte ale ktoś musi pracować jeśli liczą się dla niego tylko pieniądze. Jednak nie wchodźmy tutaj na poglądy bo mieliśmy pisać o kulturze społecznej. Wpis z typu kulturowego za nami. Kolejny za dwa tygodnie. 

Jak pewnie zauważyłeś, zmienił się wygląd mojego bloga. Warto zajrzeć na nowe zakładki i strony, które się tam pojawiły. Myślę, że tematy i kategorie są interesujące i każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam prześledzić stronę ” Moje kategorię …. znajdź coś dla siebie ” i ” Kiedy jaki wpis „, aby jeśli zainteresował cię tylko jeden temat z bloga wiedzieć kiedy będzie ten wpis i o której godzinie możesz się go najszybciej spodziewać. Moje wpisy zawsze będą dostępne od danego dnia od godziny 18. Zawsze możesz prześledzić w terminarzu, kiedy był publikowany wpis. 

Jak zawsze na koniec. Jeśli ten wpis miał dla Ciebie wartość, zostaw po sobie jakiś ślad. Może to być komentarz, prywatna wiadomość, bądź polubienie tego wpisu. Pozdrawiam.