Cześć.

Witam Cię w kolejnym moim wpisie. Czy nie raz zdarzyło ci się złapać na myśli ” Ciągle nie mam czasu ” ? Coraz częściej dostrzegam w ludziach taki nawyk, gdzie robimy coś, czego tak na prawdę nie chcemy. Poświęcamy swój własny cenny czas, energię na to, co nam w życiu kompletnie nie będzie przydatne. Dlaczego tak się dzieję?

Wprowadziłem w tym celu nazwę własną jaką jest ” automatyzm nawykowy”.

Często dzieje się tak, że chcesz zrobić coś na prawdę mega ważnego, coś co w twoim życiu odegra ważną rolę i będzie nawet spełnieniem marzeń ale za nic nie masz na to czasu. Żyjesz w ciągłym pędzie dzisiejszego świata, masz marzenia, perspektywy i co ? I nic. Nadal jest tak samo.

Nasz umysł jest tak fantastycznie skonstruowany, że za cholerę nie lubi pustek, ubytków, nazwij to jak chcesz. Jeśli czegoś nie ma, zastępuje to czymś innym. I teraz jeśli chcesz spełnić swoje marzenia ale ogranicza cię taka emocja jak strach, lęk, boisz się oceny innych, boisz się, że to ci się nie uda, że wyjdziesz na niezaradnego, stracisz energię, czas, pieniądze.

I z powodu zwykłej emocji jaką jest strach nie działasz. I przez to zastępujesz to zupełnie czymś innym, czymś na , co nie masz kompletnie ochoty, co nie jest ci do niczego przydatne. Czy jest tak u Ciebie, że siedzisz sobie wygodnie na facebooku i myślisz ” zrobiłbym to i tamto i to i jeszcze to ” ale, gdy patrzysz na zegarek podziwiając posty z 14 dni wstecz, zauważasz, że dosyć późno się zrobiło i teraz już nie dasz rady tego zrobić. Masz tak ?

Skoro już weszliśmy na temat facebooka. Siedzimy tam mnóstwo czasu przeglądając bezsensownie rzeczy, które tak na prawdę nas w ogóle nie interesują. Oglądamy filmy, których nie lubimy, bo akurat nie ma innego programu w telewizji. Nic dziwnego, że nie leci to, co cię interesuje skoro nie wkładasz ani grama energii w to, aby to poszukać.

Działamy nawykowo. To jest problem. Sam doświadczałem wielokrotnie, że podczas zwykłego spaceru w sytuacji, gdy nie miałem co ze sobą zrobić, brałem telefon i po prostu wchodziłem na fejsa, aby przeglądać byle co, byleby zabić czas. To jest tak niesamowite, że w dzisiejszych czasach mamy w sobie taki automatyzm, że to się w głowie nie mieści. Kupując zwykłą herbatę wybierasz ciągle tą samą i kupujesz 3 na zapas, bo tak jest łatwiej.

Automatyzm pozbawia nas świadomości, a tylko poprzez świadome doświadczenia możemy odczuć takie emocje jak zadowolenie, radość, euforię, podziw, podniecenie. Jeśli robisz coś pierwszy raz poświęcasz temu tak dużo uwagi, że to się nie mieści w ludzki umyśle, ile to tak na prawdę jest. Potem już coraz mniej i mniej i mniej, aż robisz to nawykowo. Gdy zaczną zmieniać ci się trendy, zainteresowania to zamiast iść za nimi nadal tkwimy w tym nawykowym boolshicie z dawniejszego okresu.

Zacznij świadomie iść przez życie. Zacznij robić w sobie nawyk świadomego przechodzenia przez emocje, nie spierdalaj przed nimi jak F1. Nie ma najmniejszego sensu marnować życia na coś, co i tak masz w dupie prawda?

Jeśli interesuje cię motoryzacja to zamiast 5 godzin fejsa przeglądaj artykuły na ten temat. Nudzisz się ? Zamiast nawykowego fejsa przeglądaj to, co cię interesuje. Ściągnij sobie 10 godzin filmów na temat, który lubisz i oglądaj. W dzisiejszych czasach nie trudno o internetową telewizję. Oglądaj to, co cię interesuje. Zaplanuj sobie program we własny sposób. I wówczas jak to zrobisz to poczuj emocje te pozytywne, bo nie będzie tam grama, czegoś nad czym nie miałeś wyboru, co byłoby sprzeczne z twoimi zainteresowaniami.

Zacznij jest świadomie śniadanie ! Wow co nie ? Jak to ? Mam świadomie jeść śniadanie ?

Tak ! Jedz je świadomie. Pamiętasz, co jadłeś z tydzień temu na śniadanie ? Nie ? To właśnie jesz je nawykowo. Być może jesz to, czego nie chcesz bo nic innego nie ma w lodówce. To kup to i każdego dnia jedz jak lubisz. Nie masz czasu na zrobienie śniadania bo wstajesz wcześniej do pracy? To wstań tak, aby to śniadanie sobie przygotować i rób to świadomie, dbając jednocześnie o swoje zdrowie.

Na koniec dam ci bardzo wartościowe ćwiczenie, które pomoże ci kontrolować czynności, aby robić je świadomie.

Codziennie rano przy śniadaniu spróbuj poczuć każdy kęs, każdy gryz twojej kanapki i zobaczyć jaka ona jest dobra. Zrób sobie takie śniadanie, które za miesiąc nadal będziesz pamiętać. Na tym polega świadomość w życiu. Na przemyślanych decyzjach. Wybieraj to, co cię interesuje.

Oczywiście trendy i zainteresowania mogą się zmienić i to jest normalne, że się zmieniają. Dziś lubimy to, za dwa dni co innego. Najważniejsze żebyś się na tym złapała , że dziś lubisz pić zimną colę, a jutro masz ochotę na sok z pomarańczy. Żyj tak, abyś nie musiał pić ciągle coli, którą i tak lubisz ale nie masz nic innego to ją pijesz.

Jeśli ta wiedza była dla Ciebie wartościowa daj proszę znać w komentarzu i udostępnij ten post innym, aby oni również mogli to zobaczyć. Zapraszam także do moich innych postów.

Pozdrawiam Dawid Góra

” Od dwóch lat zajmuje się rozwojem osobistym, to znaczy praktykuję teorię i sprawdzam, które aspekty z nich są dla mnie dobre, rozkminiam aspekty ludzkie psychologi, przechodzę przez masę niewygodnych dla mnie doświadczeń, zapisuje wnioski i dzielę się nimi z innymi „