Cześć.
Jest niedziela. Słowo to samo w sobie oznacza Nie działać. To także czas na rozmyślania, leniuchowanie w domu i co najważniejsze spędzania czasu z rodziną. Grono najbliższych jest dla nas najważniejsze. Jestem pewien, że w każdym domu, dla każdego ciepło i przytomny dom oraz czas spędzony jest czymś wyjątkowym.
Najbardziej idzie to odczuć w czasie świąt.
Czy w Niemczech jest tak samo?
I tak, i nie.
Niektóre elementy są podobne ale żeby nie robić mentliku i wszystko było w składzie, dowiecie jak tam jest. Zwyczaje, tradycję obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w Niemczech.
Oczywiście wszystko zależy od landu czyli na nasze to są województwa. (Tak jakby, bo tak w realu to małe państwa). Jednak jedno jest wspólne. Rodzinne grono.
Podobnie jak w Polsce jest także choinka, która u swego dołu mieści wiele prezentów. Właściwie choinka to zwyczaj wywodzący się z Niemczech. Drzewo oznacza życie.
Odmiennym elementem jest brak dzielenia się opłatkiem.
W niemczech święta rozpoczynają się nie 24 Grudnia, a 25 grudnia. Gdy my zasiadamy do wieczerzy to nasi sąsiedzi jeszcze się do niej przygotowujemy. W dniu wigilii odmiennym elementem jest brak pasterki. Przed po prostu idzie się na mszę, po czym rozpoczyna się kolację.
Każdy pod swoim talerzem wkłada pieniążek, który ma przynieść szczęście. Niestety nie ma zwyczaju pozostawienia jednego miejsca wolnego dla niespodziewanego gościa.
Tak jak u nas tak i tam śpiewa się kolędy oraz piosenki świąteczne w języku niemieckim.
Same przygotowanie do świąt też jest ciekawe. Już na 2 tygodnie przed rozpoczyna się kiermasz,  na którym kupić można ozdoby, przysmaki na wigilijny stół. Kiermasz jest bardzo popularny. Jego aktywność występuje tylko na święta. Jeśli chodzi o ozdoby to oprócz zdobienia choinki dzieci przygotowują ozdoby tkj. Ludzki, gwiazdy, śnieg,  mikołaj,  z papieru. 
Czas oczekiwania to również adwentu, który trwa 4 tygodnie.
Najlepsze zostawiłem na koniec. Przysmaki.
Głównym daniem nie jest karp, a sałatka ziemniaczana. Robi się także makowca.  Bardzo popularne są świąteczne precle. W niemczech nie ma postu w dniu wigili. Daniem dnia jest tutaj nie karp, a gęś, z różnymi farszami i sosami. 
A kiedy karp?
Jako ciekawostkę dodam, że karpia je się na sylwestra.

Nawiązując do świat tam również obchodzi się trzech króli, a przez miasta przechodzą orszaki.

Jak oznaczać drzwi swoich domow? Czy skrót K + M + B jest prawidłowy? 

Nie jest. Wpadnij we wtorek, dowiesz się dlaczego.

Daw Ski