Czesc. Tytuł mówi sam za siebie. Z drugiej strony tytuł nic nie mówi. Czy kurtka grzeje. Rozwój osobisty to nauka, która daje możliwość rozwoju, ale najistotniejsze są informacje na temat samego siebie.
Temat zimy to temat tabu. I dzisiaj właśnie o zimie.
Może od początku.
Nadchodzi Wiosna. Wszystko budzi się do życia, latem wszystko dojrzewa zaś jesienią obumiera, a zimą zapada w ogromną ciszę. Pozornie. Przyroda, zwierzęta czy rośliny tak robią, śpią ale w przypadku człowieka byłoby to niemożliwe. Wyobrażałem sobie spać całą zimę?  3 miesiące spania, a gdy zimą potrwa dłużej to i nawet 5. 12 godzin to już dużo, dzień to wieczność, a co dopiero miesiące.
Jednak jeśli natura spowalnia to czy my również pracujemy wolniej?
Otóż jak zbadali naukowcy na studentach oczywiście zima ma duży wpływ na nasza pracę i aktywność. Latem pracujemy silniej, szybciej zaś zimą wolniej. Czym to jest spowodowane? Logicznym wytłumaczeniem jest mniejsza emisja słońca. Zimą słońce jest mniej czasu. To właśnie ono jest źródłem życia. Słońce daje życie, ogrzewa naturę i przyrodę do pełnej regeneracji. U nas bywa tak samo. Czy jak widzimy wiosną słońce to czy nie uśmiechają się?  Pewnie, że tak.
Jednak według mnie problem leży też gdzie indziej. I tutaj przykład z kurtka.
Czy kurtka ogrzewa nasze ciało? 
Oczywiście! ! Że nie.
Nasze ciało aby być w pełni funkcjonalnym potrzebuje stałej temperatury 36,6. Latem, gdy jest nam za ciepło, rozbieramy się, zimą ubieramy.  Na logikę biorąc jeśli latem odejmujemy bluze,  bo jest za ciepło to czy chlodzimy nasz organizm?  Nie. Zapobiegamy przegrzaniu i choćby nie wiadomo co robić jak będzie ciepło i zdejmiemy wszystko to poniżej 36,6 nie zejdziemy.  Nie da się naturalnie schlodzic organizmu,  w sensie zdejmujac to, co mamy na sobie. Latem nasza temperatura wzrasta, a więc zdejmujemy ubrania by dotrzeć do 36,6 . Zimą jest na odwrót. Kurtka nie daje nam ciepła. Ona utrzymuje to ciepło 36,6. Zimą temperatura zamiast w górę, idzie na dol.
Niektórzy myślą, że kurtka jak grzejnik grzeje nasze ciało. Ona tylko zapobiega przed jego utrata. Przed utrata 36,6.
Dlaczego o tym?  Bo przykład z kurtka to stereotyp. Tak samo zima. Stereotyp czy też wrażenie, że wszystko umiera. Wcale tak nie musi być. Gdy nastąpi zimą wcale nie musimy pracować wolniej. Wszystko zależy od tego jak zakodujemy sobie w naszej głowie informacje. To zależy od nas. Jeśli pójdziemy za natura i się spowolnimy to będzie zależało to nie od tego, że zima.
Jak to zrobić? 
Wyjść z nastawieniem, że cały rok pracujemy takim samym tempem. To zależy od nastawienia. Można powiedzieć sobie:  umknął zima? Śnieg?  Biały. … idę robić swoje.
Jeśli pójdziemy za natura będziemy pracowali wolniej, jeśli nie zwrócimy uwagi na to, że zimą to oznacza wolniej, będziemy pracowali tak samo. Warto wypracować w sobie systematycznosc.

Jak to zrobić? 

Temat na następny wpis

Dawna ski